Så skapade Lennart Ericsson Fastigheter ett sömlöst flöde - från separata system till en integrerad helhet
- Pigello

- 20 feb.
- 3 min läsning

Lennart Ericsson Fastigheter är ett anrikt fastighetsbolag med säte i Stockholm. Bolaget har funnits sedan 1943 och förvaltar idag cirka 950 bostäder. Verksamheten kännetecknas av stabil och långsiktig förvaltning, stark lokal närvaro och ett tydligt fokus på hyresgästens behov. Bolaget drivs idag av tredje generationen och har under de senaste åren tagit tydliga steg i sin digitala utveckling.
Efter en noggrann sondering av marknaden valde Lennart Ericsson Pigello som fastighetssystem, med målet att skapa ett modernt och verksamhetsnära systemstöd som kan utvecklas i takt med bolagets behov.
Ett systemval med fokus på verksamheten
Bakgrunden till systembytet var en situation där tidigare systemstöd inte längre motsvarade verksamhetens krav på flexibilitet, användarvänlighet och teknisk utveckling. I Pigello såg Lennart Ericsson ett fastighetssystem som är byggt med utgångspunkt i kundens behov och som möjliggör ett mer effektivt och framtidssäkrat arbetssätt.
“Vi satt länge fast i ett gammalt system med gammal teknik där man inte riktigt förstod våra behov. Vi fick från start en bra bild av Pigello och uppskattade att grunden för systemet är att man utgått från kundens behov. Pigello är en framåtdrivande och lösningsorienterad leverantör”, säger Magnus Holmström, VD och Ekonomichef på Lennart Ericsson Fastigheter.
Ett starkt samspel mellan Pigello och Exsitec
När Lennart Ericsson tidigare investerade i affärssystemet Control Edge, som levererades och implementerades av IT-konsultbolaget Exsitec, skapades ett stabilt och effektivt stöd för bolagets ekonomihantering. Systemet gav struktur för fakturering, bokföring och uppföljning och lade grunden för ett mer digitaliserat arbetssätt inom ekonomifunktionen.
När Pigello därefter infördes som fastighetssystem uppstod behovet av att knyta ihop de två systemen för att skapa ett sammanhållet flöde mellan verksamhet och ekonomi. Pigello används för att hantera fastighetsobjekt, uthyrningsprocesser, hyresgäster, ärenden, besiktningar och fakturaunderlag, medan Control Edge ansvarar för den ekonomiska hanteringen. För att fullt ut dra nytta av respektive systems styrkor behövde informationen kunna flöda smidigt och automatiserat, utan manuella moment.
Här blev samarbetet mellan Pigello och Exsitec avgörande. Genom att kombinera Pigellos starka stöd för fastighetsförvaltning och öppna API:er med Exsitecs djupa kunskap om Control Edge och integrationer kunde en lösning tas fram som band ihop systemen och skapade ett effektivt helhetsflöde.
”Pigello har etablerat sig som en innovativ och pålitlig plattform för modern fastighetsförvaltning, med stark teknisk kvalitet, öppna integrationsmöjligheter och ett tydligt kundfokus. Tillsammans kombinerar vi deras ledande fastighetsstöd med vår kompetens inom affärssystem och integrationer för att leverera sammanhållna helhetslösningar som skapar mätbar affärsnytta och driver digital utveckling i fastighetsbranschen.” säger André Lanke Lejonqvist, Leveransområdeschef - Applikation & integration på Exsitec.
Automatiserat flöde med tydlig verksamhetsnytta
Tack vare Pigellos välutvecklade och lättanvända API:er kunde integrationen byggas på ett strukturerat och smidigt sätt. Projektet genomfördes med kort ledtid och resulterade i en lösning som är anpassad både för dagens arbetssätt och för framtida utveckling.
Den färdiga integrationen innebär att information som registreras i Pigello, exempelvis bokföringsunderlag, automatiskt förs över till Control Edge. Fakturor kopplas direkt till rätt kund i affärssystemet och hela flödet sker utan manuell handpåläggning. Genom att eliminera tidigare manuella moment har Lennart Ericsson fått ett tillförlitligt och automatiserat informationsflöde som sparar tid, minskar administrationen och säkerställer hög datakvalitet i både förvaltning och ekonomi.
“Integrationen mellan Control Edge och Pigello har frigjort tid och resurser så att vi kan fokusera på mer värdeskapande arbete. Vårt samarbete med Exsitec och Pigello är en långsiktig investering som ger oss en trygg plattform för fortsatt utveckling”, säger Magnus Holmström, VD och Ekonomichef på Lennart Ericsson Fastigheter.
Pigello som nav i systemlandskapet
Kundcaset med Lennart Ericsson visar hur Pigello kan fungera som navet i fastighetsbolagets systemmiljö. Med öppna API:er och nära samarbete med erfarna integrationspartners som Exsitec kan Pigello anpassas efter kundens befintliga system och processer och skapa ett sammanhållet, effektivt och framtidssäkrat stöd för hela förvaltningsverksamheten.

